Güvenli Alışveriş

KARTUŞ DOLUMU

KARTUŞ DOLUMU NEDİR?

Kullandığınız yazıcının baskı yapmasını sağlayan ekipmanlara kartuş diyoruz. Yazıcı kartuşları ikiye ayrılmaktadır, bunlardan ilki toner tabir edilen pudra kıvamında siyah, mavi, kırmızı ve sarı renklerden oluşan toner tozu kullanan kartuşlardır. Bu sınıf kartuşların detaylarını TONER DOLUMU sayfamızdan öğrenebilirsiniz. İkinci kartuş gurubu ise likit mürekkep kullanarak baskı yapan ürünlerdir.

Mürekkep kartuşu dolumu yapmak ilk çıkan yazıcılarda teknik bilgi ve ekipman gerektirdiğinden kartuş dolumu diye sektör doğurmuştu. Ancak günümüz mürekkep püskürtmeli yazıcılarda teknik bilgi yada ekipman ihtiyacı bulunmamaktadır. Yazıcı kartuşu içindeki süngerin mürekkeple doldurulması dolum işleminin tamamını oluşturmaktadır. Basınç ayarı gibi teferruatlı işlemler olmadığından piyasada satılan KARTUŞ DOLUM SETİ satın alarak bu sorunu kolayca ucuz fiyatlara çözebilirsiniz. Ancak günümüzde üretilen yazıcıların kartuş dolumu kolay dahi olsa birçoğu doldurulmalarına rağmen çalışmamaktadır.

Yazıcı üreticileri kartuşların doldurulmasını engellemek amacıyla üzerlerine çip ilave ettiklerinden ve bu çip üzerlerine yüklenen miktara göre mürekkep kullanımı ardından çalışmayı durdurmakta ve üzerinde yeni çip bulunan kartuş takılmadan çalışmaktadır.

Kartuş dolumu yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı ise kullandığınız kartuşun üzerinde yazma kafası olup olmadığıdır. Yazma kafası kartuşunuzun üzerindeyse hatalı mürekkep kullanımında yalnızca kartuş zarar görür ve yenisini alarak yolunuza devam edebilirsiniz. Fakat kartuş sadece mürekkebi taşıyan tank vazifesi görüyorsa kullanılan hatalı mürekkep yazıcı üzerinde bulunan yazma kafasını tıkayabileceğinden, yazıcınızı kullanılamaz hale getirecektir. Kartuş dolumu yapan birçok firma bunlara dikkat etmediğinden, yazıcılar çok kısa sürede kullanılamaz hale gelmektedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların birçoğunun iki adet kartuş fiyatına hatta bazen daha da ucuza satılabildiğini düşünürsek bozulan yazıcıya üzülmeye gerek olmayacaktır. Yazıcı seçiminizde baskı maliyeti düşük EKONOMİK YAZICILAR seçerek çok daha ucuz fiyatlara baskı yapılabileceği unutulmamalıdır. Özellikle A3 boyutunda renkli çıktı almanız gerekiyorsa, mecburen mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanmanız gerekiyor demektir. A3 kullanan yazıcı fiyatları A4 kullanan yazıcılara oranla çok yüksek olduğundan kartuş dolumu yapmanız riskli olacaktır. Bu konumda iseniz internet sitemizdeki KARTUŞ bölümünü inceleyerek yazıcınıza uygun orijinal kartuş fiyatlarımızı kontrol edebilirsiniz.