Güvenli Alışveriş

Denizcilik nedir

Denizcilik nedir, neden önemlidir?


Denizcilik, insanlık tarihiyle başlamış ve insanlık var oldukça sürecek olgudur. Neden denizcilik bu kadar önemlidir.

Dünyanın dörtte üçü su olduğu düşünüldüğünde, denizlere hakim olanın dünyaya hakim olacağı somut bir gerçektir. Ancak denizlere hakim olmak kolay iş değildir, karada yaşamak güvenli bir yaşam sürmek anlamına gelirken, denizci olmak cesaret gerektiren zor işlerin başındadır.

Karada yaşayan insanlar hava karardığında güveni evlerine dönerken denizcilerin böyle bir şansı yoktur, onların evleri bulundukları tekne, dünyaları ise sonsuz deryadır.

İnsanlık tarihinin başından beri insanlar denizcilere hayranlık duymuştur, vikingler denizci olmasaydı dünyaya bu kadar korku salabilirmiydi, denizciler cesur olmasaydı dünya keşfedilirmiydi.

İnsanlar tarafında sürekli imrenilerek bakılan denizciliğin bu kadar özel olmasının nedeni, herkes tarafından hayranlık duyulmasına karşın bu mesleği yapmanın büyük cesaret istemesidir. Karada yaşayan insanların arada bir birkaç saatliğine denk gelen kötü hava şartlarından tırsmasına rağmen, aynı havaya denizde yakalanan denizcilerin günlerce, hatta haftalarca bu havaya maruz kalmalarına karşın, doğa olaylarına sıradan bir olaymış gibi tepki veren denizcilerin cesareti özenilecek durumdur.

Hele gemi kaptanlarına imrenilmesi ayyuka çıkmış, uçak kullananlara pilot, otobüs kullananlara şöför denmesine karşın, halk arasında bu kişilere kaptan denmesi bu meslek mensuplarının gurur kaynağıdır.

Günümüz şartlarında denizcilik yine en ön saflarda gelir sağlayan keyifli mesleklerin başındadır, insanların büyük paralar harcayarak görmeye çalıştıkları yabancı ülkelere üste para alarak gitmek, gerçeği yansıtmasa bile gemicinin her limanda başka sevgilisi vardır sözünden dolayı diğer erkekler tarafından kıskanılmak keyiflidir.

Denizcili lisan bilmektir, denizcilik bir ülkeye bağlı olmaksızın dünya vatandaşı olmaktır, denizcilik daima keşfetmektir, denizcilik sakin hayat sürmek değil sürekli sorun çözmek demektir.

Tatilin bile heyecanı tatil yerine gidene kadardır, oysa deniz adamı sürekli olarak bilinmeze giden, bir saat sonra ne macera yaşayacağını bilemeyen adamdır, gemi adamı ile ofis çalışanı arasında ne fark var denirse, birisi hayatı yaşar ve zevk alır, diğeri yaşadığını zannederek hayatını sürdürür. Bu gün denize bakarken aklıma bunlar geldi, yoksa 2 oğlumunda kaptan olmasının konuyla alakası yok.

Rüzgarları sakin, pruvaları neta olsun :)