Güvenli Alışveriş

3D YAZICI TEKNOLOJİSİ

       3D YAZICI TEKNOLOJİSİ NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

 
 
 
 80 li yıllarda bir hayal gibi görünen ve sadece fikir olan 3d teknolojisi, üretim yapan birçok ülke tarafından yeni bir sanayi devrimi gibi görülür. İnsan gücünü ihtiyaç duyan birçok ülke bu teknoloji ile fikir gücüne önem vermeye başlayacaktır. Her teknolojik ilk başka çok lüks bir ihtiyaç gibi görünse de bir süre sonra her insanın ihtiyacı haline gelmektedir. 3D yazıcılar şu dönemde çok maliyetli olduğu düşünülerek üst yöneticiler tarafından kullanılsa da bir süre sonra her işletmenin hatta her evin vazgeçilmez parçası olacaktır.
Tasarım programlarında hazırlayacağınız dosyanın gerekli ölçülendirmeleri yapıp 3d formatına dönüştürülerek PLA denilen ısıya maruz kaldığında eriyen plastik malzemelerin bir nozuldan geçmesi ve katmanların birleşerek bir örgü gibi nesneye çevrilmesi işlemini yapan makinelere 3d yazıcılar denir. Farklı ham madde malzemeleri kullanan yazıcılar olsa da en sık kullanılan modeli PLA plastiği kullanılan yazıcılardır.
 

 3d yazıcı

 
 
Katmalı üretim teknolojisi 3d yazıcılarla birçok tasarım yapılmasına olanak verir. Hayal gücü gerektiren her iş için 3d yazıcılar büyük nimettir. Mobilya sektörü, kuyumcular, mimarlar, yedenk parça fabrikaları, inşaat şirketleri ve birçok iş kolunda kullanılabilir, zamanla mecbur bulundurulması gereken bir ürün haline gelecektir.
3d yazıcıları artık uygun fiyatlara temin edebiliriz ve ülkemizdeki güvenilir firmalardan eğitimini görebiliriz. Birçok tasarım programına uyumlu yazıcının uzun süre garantisi vardır. Birçok ülkede üretimi yapılmaktadır ve modeline göre fiyatlarında değişim görülmektedir.
 
 
3D yazıcılarında baskı yapabilmek için Blender, Autocad, OpenSCAD, İnvertor, Free CAD, Cinema 4D, Zbrush gibi tasarım programlarını kullanabilirsiniz. Tasarım programı kullanmasını bilmiyorsanız bunun eğitimini alıp öğrenebilirsiniz. Başka birisinin tasarım dosyasını kullanarak da 3d yazıcıdan baskı yapabilirsiniz. Yazıcının kullanımıyla ilgili üretici firma gereken eğitimleri vermektedir.
 
 
3D yazıcı kullanan işletmeler müşteriye sunacağı birçok ürünün baskısını yaparak, müşterilerine somut ürün üzerinden tanıtım, reklam yapabilirler. Özellikle büyük işler yapan inşaat firmaları yapacakları binaların maketini yaparak müşterilerine sahip olacakları ev konusunda geleceği gösterebilmekteler ve müşteriyi ikna etme konusunda görselden büyük destek almaktadırlar. Siz de bu 3d teknolojisinden geri kalmayın ve hayal gücünüzü harekete geçirin.