Güvenli Alışveriş

FOTOKOPİ KAĞIDI FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

FOTOKOPİ KAĞIDI ÖZELLİKLERİ

Fotokopi kağıdı fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında gramaj gelmektedir. Her ne kadar paket olarak alınıp satılsa dahi bobin halindeki kağıtlar kilo fiyatıyla alınıp satılmaktadır.

Fotokopi, faks ve yazıcılarda kullanılması gereken kağıt gramajı 80 gr/m2 olmalıdır, paket içinde 500 adet bulunan bu ürün 70 gr/m2 kağıttan kesilerek paketlenmiş durumda olduğu düşünülürse aynı adetlerde olmasına karşılık olması gerekenden %15 daha hafif gelecektir, bu da maliyetin %15 düşük olacağı anlamını taşır. Ancak düşük gramajlı kağıtlar yazıcı ve fotokopi makinelerinde kullanım esnasında takılma ve sıkışma yaptıklarından tercih edilmezler, genelde daha ucuz fiyatlara satılan bu ürünlerin ambalajlarında gramaj yazmamaktadır. Fiyatları etkileyen diğer bir husus ise kalınlıktır, kalınlık dediğimiz olması gereken fotokopi kağıdının her yerinin homojen olarak aynı kalınlığa sahip olmasıdır, kalınlık seviyeleri farklılık gösterdiği durumlarda sıkışma ve buruşma yapması kaçınılmaz olacaktır.

Ucuz fiyatlara satılmasının diğer bir nedeni de rutubettir. Kötü muhafaza nedeniyle üzerindeki nem %55 oranının üzerine çıktığı durumlarda yazıcı veya fotokopi makinesinin ısıtıcı merdanesinden geçmesi ardından rulo halini alacağından özellikle arkalı önlü çekimlerde sorunlar çıkaracaktır.

Fiyatları etkileyen diğer bir unsur da fotokopi kağıdının nasıl kesilmiş olduğudur. Özellikle eski usul giyotin ile yapılan kesimlerde, kağıt üzerinde toz kalacağı gibi, bıçağın sürtünmesi neticesinde oluşan statik elektrik nedeniyle kağıtlar birbirine yapışacağından çift çekme ve sıkışma sorunları artacaktır.