Güvenli Alışveriş

Toner fiyatları ile toner tozu fiyatları ilişkisi

Toner dolum fiyatlarını toner tozu fiyatları nasıl etkiler ?

 

Toner fiyatları ile toner tozu fiyatları arasında doğrudan ilişki kurmak zordur, dolum veya yenileme yapımı esnasında kartuş başına kullanılan toz miktarı 100-150 gram olduğu düşünülürse, siyah beyaz yazıcılarda kullanılan tozun kilo fiyatının 15-50 tl arası değiştiğinden en ucuz toner tozu ile en pahalısı arasında oransal olarak büyük fark oluşsa dahi ortaya çıkan fiyat farkı göze batmayacak durumdadır.

En ucuz toner tozu ile en pahalısı arasında 3-4 liralık bir maliyet farkı bulunmaktadır, yapılan işçiliğin sabit olduğu düşünüldüğünde en iyi ile en kötü arasındaki fark oldukça küçük miktarda. Peki dolumcular neden ucuzu tercih ediyorlar sorusu akla geliyor, 3-5 lira fazla kazanmak uğruna niçin kötü baskı yapan kartuş dolumu yapılıyor.

Kalitesiz ucuz toz kullanılmasının en önemli sebebi tabiki fiyatlar, ancak fiyatların yanında ucuz fiyatlı tozların önemli bir avantajı hata örtüyor olmaları, hata örtmesinden kasıt, drum üzerine orijinal miktarından fazla toz alarak baskıyı daha belirgin hale getirmesi, dolum yapılan toner kartuşu gereğinden fazla toz kullanarak siyah renkli baskı yapıyor.

Hem fiyatı ucuz hemde tam dolgu yapan tozun ne zararı olur denildiğinde sıkıntı başlıyor, Tam dolgu yapabilmesi amacıyla partikül çapları orjinal toza göre çok daha büyük olan bu taneler, ilk kopyalarda beklentiyi karşılamakla beraber, gereğinden çok fazla harcama yaptığından çok hızlı tükeniyor, yoğun miktarda atık çıkartıyor en önemlisi ise iri parçalar toz geçiş yollarını tıkayarak arkadan gelen ince taneli olanlara geçit vermiyor.

Ucuz tozlar kullanılarak dolum yapılan yazıcı kartuşu, ilk kopyalarda görevini yapıyor olmasına rağmen henüz hazne içindeki miktarın yarısı dahi kullanılmadan silik yazmaya başlıyor. Aldığı kopyaların silikleştiğini gören kullanıcı kartuşun boşaldığını düşünerek tekrar dolum yaptırmak üzere dolumcunun yolunu tutuyor.

Ucuz fiyatlara uygun olmayan vasıflarda toner tozu kullanan dolum merkezleri, bir taşla bir sürü kuş vurmuş oluyorlar, ucuz maliyetlere dolum yapmalarının yanında, henüz sadece yarısı boşalmış olan kartuşa tekrar dolum yaparak haksız kazanç sağlamaktadır. Özellikle yoğun kullanımı olmayan kullanıcıların farkına bile varmadığı bu uygulama sonucunda neredeyse orjinal fiyatına yakın birim kopya maliyeti ödemektedirler.