Güvenli Alışveriş

Toptan fotokopi kağıdı fiyatları neden ucuz değil

A4 fotokopi kağıdı fiyatları toptan ve perakende arasında niçin fark etmiyor


Toptan a4 fotokopi kağıdı fiyatları ile perakende fiyatlar arasında neredeyse fark bulunmuyor, bunun ana nedeni fotokopi kağıdının kırtasiyede sürükleyici malzeme olmasıdır, genel inanışa göre fotokopi kağıdı ucuz satılan kırtasiyeler, diğer malzemeleri de ucuz satar düşüncesidir.

Yoğun rekabet nedeni ile kağıt ithalatçısı ile perakende kırtasiyeci fiyatları arasında genel olarak fiyat farkı % 10 civarındadır ve bu yüzde 10 luk karı ara toptancılar ve perakende kırtasiyeciler paylaşır. Bu nedenle a4 fotokopi kağıdı bir nevi döviz özelliği taşır, paraya sıkışan kırtasiyeci piyasa fiyatının % 5 altına elindeki kağıdı nakit fiyatlarla paraya dönüştürebilir.

Spot fotokopi kağıdı fiyatlarının oluştuğu kırtasiye sektöründe, nakit paraya sıkışan bir çok kırtasiyeci vadeli olarak satın aldığı malzemeleri spot piyasada aldığı fiyatın altına satarak nakit ihtiyacını karşılayarak bir nevi kredi kullanmaktadır.

Günümüzün vazgeçilmezi olan bu ürünü en ucuz fiyatlara satarak ucuz kırtasiyeci olgusu olgusu yaratmaya çalışan firmalar sayesinde matbaacılar dahi tabaka kağıt yerine a4 kullanmaktadır. Neredeyse işlenmemiş bobin birinci hamur kağıt fiyatlarından bile ucuza gelen bu ürünü tercih etmelerinin tek nedeni fiyatları.

Aslında son kullanıcı için pek ekonomi sağlamayan bu fiyatlar, toptan kağıtçı ve kırtasiyeciler arasında sürekli savaşa sebep oluyor. 10 kişinin çalıştığı ve işleri kağıtla olan muhasebe bürolarında dahi kullanılan miktar ayda 10 paketi aşmadığından, paket fiyatının bir lira ucuz veya pahalı olması dişe dokunur kar veya zarara sebep olmamaktadır.

Ancak ucuz fiyat saplantısına kapılan kağıt toptancıları ve kırtasiyeciler nedeni ile yalnızca en ucuz fiyatlar baz alınarak ithal edilen kalitesiz ürünleri alıp satarak kullanıcılara çok daha büyük zararlar vermektedir. Özellikle düşük gramajlı kağıtlar yazıcı ve fotokopi makinelerine sık, sık sıkışmaları nedeni ile, ucuza alırken kazandıklarının 10 katı fiyatı toner ve zaman kaybı olarak ödemektedir.

Sonuç olarak en pahalı fotokopi kağıdını dahi satın alıyor olsanız, size satan firmanın kar marjı % 20 üzerinde değildir. Hele firmamızda olduğu gibi, piyasadaki en kaliteli fotokopi kağıtlarını en iyi fiyatlara satmaya çalışıyorlarsa satıcı firma büyük ihtimalle satışını yaptığı kağıtlardan zarar ediyordur.

Özellikle siparişleri adrese teslim etme hizmeti mevcut olan kırtasiyeler, yalnızca kağıt siparişlerini teslim ettiklerinde kar marjları ne olursa olsun, yakıt ve sevkiyat elemanı masraflarını hesaba kattığınızda kesinlikle zararına çalışıyorlardır :)