Güvenli Alışveriş

Ucuz kırtasiye ile ekonomik kırtasiye farkı

En ucuz kırtasiye fiyatları en ekonomik fiyat mı ?


Ucuz kırtasiye fiyatları aramak adet olmuş, ancak ucuz ile ekonomik birbirinden farklı kelimeler olmasına rağmen genelde aynı anlama geldiği düşünülmektedir. Örneğin bir ürünün fiyatı çinde çok ucuz olabilir, ancak bu ürünü çine sipariş ederek getirmek hiç ekonomik olmayabilir, satın alınan ürünün sipariş edildiği andan kullanım zamanına kadar geçen süre, ödenen nakliye veya kargo ücretleri, bu ürün için harcanan adam/ saat süresi fiyatlandırıldığında ekonomik olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse 20 paket a4 fotokopi kağıdına ihtiyaç olduğunu düşünelim, bu ürünleri en ucuz maliyetlerle satın almak istiyoruz, fiyatlara baktık, aynı özellikleri taşıyan aynı markalı kağıda 3 ayrı fiyat bulduk ve bu fiyatlar sırasıyla 5 tl, 5.5 tl ve 6 tl, 5 lira fiyat veren firma iş yerimize 30 km uzaklıkta, 5.5 tl veren 10 km ve bu iki firma yalnızca mağaza teslimi satış yapıyor, 6 tl fiyat veren ise 20 km mesafede olmasına karşılık ücretsiz teslimat hizmeti veriyor.

Bu kırtasiye malzemeleri arasında en ucuz fiyatlı olan belli olmasına karşılık hangisi ekonomiktir dendiğinde kafalar karışıyor. 20 paket fotokopi kağıdı yaklaşık 50 kilo geliyor, yani ürünler araçla taşınmak zorunda, 5 liraya satan firmaya araç göndermeye kalktığımızda gidip dönmesi 40 km yaklaşık süre iki saat ve kazanılan fiyat avantajı 20 lira zaman kaybı, yakıt ve araç amortismanları hesaba katıldığında ucuz fiyatlara satın almış olduğumuz fotokopi kağıdının maliyeti 7 liranın üzerine çıkmaktadır, 10 km uzaklıktaki yerden alım yaptığımızda da kağıt maliyetimiz 7 lira altına düşmeyecektir.

Sonuç olarak 6 lira ödeyerek adresimize teslim edilen kağıtlar en ucuz fiyatlı olanlar olmasa dahi en ekonomik fiyatlı olan ürün haline gelmiştir.

Özellikle mağaza sisteminde çalışan kuruluşlar belli bir kaç kafa ürünü alış fiyatına, hatta zararına satarak müşterileri mağazaya çekerek bu ucuz ürünler yanında diğer malzemelerin satışını sağlamaya çalıştıkları herkes tarafından bilinmektedir.

Bu nedenle ucuz kırtasiye malzemeleri ile ekonomik kırtasiye malzemeleri arasında büyük farklar oluşabilmektedir. Ayrıca önemli kriterlerden biride teslimat süresidir, özellikle acil siparişlerin teslimatının gecikmesi fiyatlardaki farkın çok daha fazlası zararlara sebep olduğu kaçınılmaz durumdur.

Para kazanmanın zor olduğu günümüzde, en ekonomik ücretlere alım yapmak isterken çok daha fazla para harcamamanız dileği ile.