Güvenli Alışveriş

A4 fotokopi kağıdı fiyatlarında gramaj etkisi

80 gramın altındaki a4 fotokopi kağıtları neden ucuz ?


A4 fotokopi kağıdı fiyatlarını etkileyen ana unsurların başında gramaj gelmektedir, yazıcı fotokopi ve faks makinelerinde sorunsuz olarak kullanılması için fotokopi kağıdının bir metrekaresinin ağırlığı 80 gram olmalıdır.

Gramajın alt sınırı olan bu ağırlığın daha yüksek olması çok daha iyi olmakla beraber, altında bulunması baskı esnasında problem yaratmaktadır. Hal böyle olduğunda niçin düşük gramajlı kağıt üretilir sorusu akla gelmektedir.

Bilindiği gibi a4 fotokopi kağıtları 500 sayfalık paketler halinde satılmaktadır, yani bir paket ürün satın alındığında içinden çıkacak adet miktarı bellidir. Ancak bobin kağıt fiyatları, kilo bazında satılmaktadır, yani 70 gram ağırlığında kağıt kullanılarak hazırlanan 500 sayfalık paketin maliyeti 80 gram kullanılarak hazırlanan ürüne oranla % 15 daha ucuzdur.

Bu bilgiler ışığında ucuz fotokopi kağıdı fiyatları gördüğümüzde yalnızca etiket fiyatlarıyla ilgilenmek yerine gramajını kontrol ederek gerçekten ekonomik fiyatlara alıp almadığımızı kontrol edebiliriz. Ancak burada önemli bir sorun karşımıza çıkmaktadır, düşük gramajlı kağıtların genel olarak üzerinde gramaj bilgisi mevcut değildir veya patentli markalar dışındakilerde bilinçli olarak yanlış yazılmış olabilir.

Özellikle toptan fotokopi kağıdı alımı yaparken böyle bir şüpheyle karşılaşıldığında yapılabilecek en kolay işlem kağıt paketini tartmak olacaktır, tarttığınızda yaklaşık 2.5 kilo gelmelidir, ambalaj yapılan malzeme kalınlığından dolayı birkaç gram oynamakla beraber, bunun altında kalan kağıtların gramajı düşük veya adedi azdır.

Uygun fiyatlı olduğunu düşünerek sipariş verdiğiniz ürünlerin bu tip malzemeler olması durumunda yazıcı veya faks makinenizde sıkışma ve takılmalarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacağı gibi, ucuz diye satın almış olduğunuz ürünlere aslında gerçek değerinden fazla para ödemiş olacaksınız.

Kullanım esnasında sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, yalnızca fiyatlarla ilgilenmeyip, kaliteli, ekonomik, sorunsuz ürünleri işi bilen güvenilir firmalardan satın alarak, satın alım yaptığınızda ucuz gibi gözükmesine karşılık kullanım esnasında verdiği fireler ve zaman kaybınız açısından çok daha pahalı ücret ödemekten kaçınabilirsiniz.

Ayrıca kağıt fiyatlarını önemli ölçüde etkileyen beyazlık, homojen kalınlık dağılımı, lazer kesim, tozlu olup olmaması, suyuna kesim, selülöz yapısı benzeri etkenler olduğu unutulmamalıdır. Özellikle hızlı baskı yapan makinelerde kullanılacak kağıtlarda en az fire vererek, sorunsuz kopyalama yapmanın yolu uygun özellikleri olan, yüksek kaliteli fotokopi kağıdı kullanımında saklı olduğu akılda tutulmalıdır. Maliyetleri açısından yüksek değer oluşturmayan bu ürünün kalitelisini kullanarak takılma ve sıkışmalarda fazladan harcanan toner tozu firelerini vermeyerek çok daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.