Güvenli Alışveriş

Google ilk sayfada çıkmak neden zorlaştı

 

 

Google gözünde ilk sayfaya çıkmak niçin bu kadar çaba gerektiriyor

 

 
Google ilk sayfa içinde bulunmak tüm site sahiplerinin en büyük arzusu olmakla birlikte, özellikle anahtar kelimelerde rekabet varsa birinci sayfada bulunmak iyice zorlaşmaktadır.
Bunun nedeni google arama motorunun özgün ve bol içerikli sitelere değer vermesidir, tabiki bu değeri verdiğinde kullanıcıların sitede geçirdiği zaman miktarı ile kontrol etmekte, kullanıcı site içinde ne kadar çok geziniyorsa o kadar faydalı olduğuna inanmaktadır.
Kendi internet sitemizden örnek vermek gerekirse, firmamız toner dolumu ve muadil toner satışı yaptığından site içeriğimiz de doğal olarak toner dolumu ve muadil toner kartuşlarıyla ilgilidir.
Gerek içerik, gerekse özgünlük açısından oldukça iyi bir siteye sahip olmamıza rağmen, birçok ürün bazlı aramada beklediğimiz sıralama içinde yer alamıyoruz.
Konu hakkında biraz araştırma yaptığımızda özellikle satış platformu olarak kullanılan, n11, gittigidiyor, hepsiburada benzeri siteler özellikle ürün bazlı aramalarda ilk sayfa içinde öncelikli olarak çıkmaktadır.
Bahsi geçen n11, gittigidiyor, hepsiburada benzeri sitelerin google ilk sayfa içinde yer almalarının en önemli nedeni sitelerdeki içeriğin çokluğu ve siteye giren kullanıcıların uzun süreli aktif olarak gezinti yapmalarıdır.
Binlerce firmanın satış yapmak amacı ile üye oldukları n11, gittigidiyor, hepsiburada gibi satış platformları içine binlerce ürün girmelerinden dolayı çok zengin ve farklı özelliklerde içerik sahibi olmalarının yanında, ürün satın almak isteyen kullanıcıların en ucuz fiyatlı ürünleri ararken ve satın alma işlemlerini gerçekleştirirken geçirdiği süreler ilgili sitelerin google tarafından ilk sayfaya çıkarılmalarını sağlaması yanında birinci sıradan itibaren bu sitelerin ilk sayfanın tamamını kaplayabildiği görülmektedir.
Böylelikle google ilk sayfa içinde toplam 10 site bulunduğu göz önüne alınırsa, diğer sitelerin fazla şansı kalmamaktadır.
Hal böyle olunca anahtar kelimelerde birinci sayfa üst sıralarda çıkmak ancak google reklamları ile mümkün olmaktadır. Ancak özellikle bizim gibi ucuz ürün satışı yapan firmaların satışını yaptıkları ürünlerde kar marjı çok sınırlı olduğundan verilen google reklamları sayesinde yeni müşteri kazanılsa dahi, kazanılan para reklam giderlerine dahi yetmediğinden önemli bir problem haline gelmektedir.
zimdilik seo konusuna önem vererek farklı çalışmalar yaparak sonuç elde etmeye çalışıyor olmamıza rağmen, görüntü yel değirmenleri ile savaşmaktan farklı görünmüyor.
Çalışmalarımızdan başarı sağlamamız durumunda bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan keyif  alacağız.