Güvenli Alışveriş

Lazer Yazıcı Özellikleri

Lazer (laser) yazıcıların mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre özellikleri ve avantajları nelerdir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar yani inkjet veya deskjet olarak bilinen yazıcılar likit mürekkep kullanarak çalışan renkli ucuz fiyatlı ancak maliyetli kopyalama yapan yazıcılardır. Ancak kullanabileceğiniz tek yazıcı tipinin mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcı olmadığı bilinmelidir.

Lazer yazıcılar, veya laser yazıcı olarak bilinen özellikle hızları ve kopyalama maliyetleri açısından çok avantajlı durumda bulunan lazer printerler siyah beyaz baskı açısından çok iyi seçim olabilir. Üstelik baskı maliyetleri de, diğer yazıcı türlerine oranla son derece düşüktür. Kullanacağınız tek bir toner kartuşu (toz mürekkebi barındıran ünite) ile binlerce sayfa çıktı almak mümkündür.

Lazer yazıcıların fiyatları kullandıkları teknoloji nedeniyle mürekkep püskürtmeli inkjet veya deskjet yazıcılara oranla daha yüksektir. Ancak bu durum ilk satın alma sırasında gözünüzü korkutmamalıdır. Aralarındaki fiyat farkı, yukarıda bahsettiğimiz ucuz kopyalama maliyetleri sayesinde avantaj haline dönüşecek ve çok kısa sürede ödenen parayı amorti edecektir.

Yazıcının toner kartuşu ası verilen mekanizması, kartuş içerisinde bulunan toz mürekkebi kağıt üzerine aktarır. Daha sonra kağıt üzerinde bulunan toz mürekkep, fırın ünitesinden geçerken kağıt üzerine ısı yardımıyla sabitlenir. Yazıcının çalışabilmesi için bir süre ısınması gerektiğinden ilk kopya hızı biraz yavaştır.

Isınma süreci biraz uzun sürebileceğinden, ilk sayfanın baskısı da normalden fazla bir süre gerektirecektir. Geri kalan sayfalarda ise, yazıcı ısınmış olduğundan herhangi bir beklemeye gerek kalmaz. İşte bu yüzden lazer yazıcı satın alırken sorulması gereken ilk soru, dakikadaki baskı hızı yerine ilk sayfanın baskı hızı olmalıdır. Özellikle seri baskı yapılmıyorsa çabuk hazır konuma geçen yazıcılarla çok daha pratik baskı alınabilir.

Hafızaya alınmış olan sayfanın kağıda aktarılma hızı özel bir işlemciye bağlıdır. Ancak yazıcılarda da fotokopi makinelerinde olduğu gibi yazıcının hızı arttıkça kullanılan fotokopi kağıdı kalitesi önemli hale gelmekte ve kalitesiz kağıt kullanımında kağıdın takılma ihtimali yükselmektedir. Eğer baskı sırasında işlem dışarıdan durdurulursa, (kasette kağıt bitmesi, kağıdın sıkışması veya kapağın açılması vs.) işlemci de enerji tasarrufu sağlamak için durur. Bu durumda yazıcı bekleme konumuna geçtiğinden ısınma için enerji harcamayı keserek soğumaya başlar. Yeni bir baskı için tekrar yazıcı içerisindeki fırın ünitesinin ısınması gerekir. Ama bu süre, çoğu zaman birkaç saniye ile sınırlı kalacağından çoğu zaman fark edilmeyecektir.
Lazer yazıcıların pek çok farklı modeli olsa da, baskı çözünülürlüğü dikey ve yatay olarak 600 - 1200 dpi arasındadır. Ancak dilerseniz, daha kaliteli baskılar sunabilen özel modelleri de tercih edebilirsiniz. Ancak artan her özellik kopyalama maliyetini arttırdığından ihtiyaç dışındaki özelliklerin tercih edilmemesi faydalıdır.

Lazer yazıcı satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle kullanma amacınızı göz önünde bulundurmanızda yarar var. Ofis veya ev kullanımı için tüketim malzemelerinin (Toner kartuşu) fiyatlarını öğrenmelisiniz. Yazıcı satın alırken ilk ödemeyi yapacağınızdan ve kullanım süresi boyunca sürekli maliyetler oluşacağından bu maliyetlerin çok iyi analiz edilmesi gereklidir.Bunun için satıcıya, tek bir sayfanın baskı maliyetini sormalısınız. Bilinmesi gereken önemli özelliklerden birisi de üretici firmalar baskı kapasitesini % 5 doluluk oranı ile hesaplarlar ancak günlük hayatta % 5 doluluk oranı ile baskı yapmak mümkün olmadığından verilen çıktı adedinden daha az baskı yapılacağı gözden kaçırılmamalıdır. Kartuş dışındaki diğer parçalarının da belirli bir süre sonra eskiyeceğini ve değiştirilmesi gerekebileceğini düşünerek, bu parçaların fiyatlarını öğrenmeniz de iyi olur. Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biride drum adı verilen parçanın kartuş ile tümleşik yapıda olmasıdır. Drum veya görüntü tamburu adı verilen parça ayrı ünite olarak kullanılan yazıcılarda bu ünitenin de sarf malzemesi olması nedeniyle kopyalama maliyetlerine ek külfet getireceği unutulmamalıdır.

Eğer yazıcıyı birkaç kişi kullanacaksa, yazıcının böylesine yoğun bir kullanımı kaldırıp kaldıramayacağı ve baskıyı hızlı şekilde gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği çok önemlidir. Bu bilgi üretici firmalar tarafından aylık baskı kapasitesi adı altında verilmektedir. Ancak aylık baskı kapasitesi yüksek olan laser yazıcı fiyatları da yüksek olacaktır.

Düşünülmesi gereken diğer bir konu, kağıt besleme yuvalarının özellikleridir. Büyük modellerde birkaç farklı kağıt tepsisi bulunabilir. Farklı kağıt kasetleri yapacağınız baskıya uygun kağıt seçimi yapmanız açısından önem taşımaktadır. Küçük ofisler veya ev kullanıcıları için uygun olan küçük modellerde ise tek bir kağıt kaseti mevcuttur. Ayrıca laser yazıcıların büyük bölümünde, kağıdın el yardımıyla yazıcıya gönderilmesine de izin verilmektedir. Yazıcının zarf ve etiket gibi özel kağıtlara baskı yapma özelliğinin olup olmadığı yazıcının fiyatlarını etkilemekle beraber bu özelliklere sahip olmayan printerler de ilgili işlemlerin yapılması sıkıntı yaratabilir.

Yazıcı fiyatları satın alma kararı verilmesinde en önemli faktördür, ancak birçok yazıcı üreticisi yazıcı fiyatlarını düşük tutarak daha sonra toner fiyatları ile bu açığı kapatmaya çalışmaktadır, internet sitemizde ilgili yazıcının toner kartuşu fiyatlarını ve bu kartuşların dolum yapılıp yapılmadığını veya muadil kartuş fiyatları ile baskı maliyetlerini kolaylıkla görebilirsiniz.
Aklınıza takılan konularda çekinmeden arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.