Güvenli Alışveriş

Muadil toner nedir fiyatları nasıl belirlenir

 Muadil toner (yan sanayi) fiyatları neden farklılık göstermektedir.

 
 
Muadil toner adıyla bilinen yan sanayi yazıcı toner kartuşları, fiyatları açısından en çok kafa karıştıran ürünlerin başında gelmektedir. Bu nedenle muadil kartuş satın alan kullanıcılar yan sanayi tonerler hakkında birbirinden çok farklı fikirlere sahiptir.
Genellikle çin malı olan bu ürünlerin kaliteleri ve baskı miktarları birbirinden çok farklıdır, çin malı her üründe olduğu gibi yan sanayi ürünlerde de ödenilen para miktarına göre kalite belirlendiğinden satın aldığınız ürünün fiyatları kalitesinin belirlenmesinde önemli bir referanstır.
Aslında çinde teknoloji konusunda bir problem yoktur, bilindiği gibi orjinal toner kartuşlarının büyük bölümü de çin menşeylidir.
Bilindiği gibi muadil veya eş değer ürünler orijinal kartuş ile aynı vazifeyi yapabilmesi amacıyla orjinal üreticinin dışındaki firmalar tarafından üretilmiş aksamlardır, genellikle kopya edilerek yapıldıklarından ve orjinal üründeki parçalardan daha ucuz parçalar kullanılarak üretildiklerinden fiyatları orijinal kartuşlara oranla önemli miktarda ucuzdur.
Ancak ucuzluğun sınırı olmadığından daha önce kullanılmış yazıcı kartuşlarının tekrar dolum yapılarak kullanıldığı ürünler piyasada bol miktarda satılmaktadır.
Bu yüzden satın aldığınız muadil kartuşların bazıları son derece kaliteli ve sorunsuz olmasına karşın, çoğu zaman çöp sayılabilecek kalitede ürünlerle karşılaşılması mümkündür.
Hatta aynı üretici firmanın ürettiği kartuşlarda dahi a, b, c kalite tonerler mevcut olup, ithal eden firmanın kalite anlayışına uygun olarak tercih ettiği ürünleri ithal ederek ülkemize getirdiği bilinmektedir.
Örnek olarak orijinal kartuş fiyat 250 Tl olan bir yazıcı tonerinin muadilini 20 liraya satın almak, 1,5 liraya satılan tavuk döner ayranın sağlıklı ve hijyenik olmasını beklemek gibidir.
Hal böyle olunca sizi yolda bırakmayacak güvenli bir kartuşun seçimi kullanıcılar için zor olmaktadır, aslında yapılması gereken satın alınacak ürünü öncelikle bu işi bilen firmalardan satın almaktır, sıradan bir kırtasiye mağazasından ürün tedarik etmek veya her bulduğu ürünü satmaya çalışan internet sitelerinden almak kesinlikle sizi zor duruma sokacaktır.
20 yıla yakın süredir marka haline gelmiş ve istanbul anadolu yakasında marmara toner olarak anılan marmara büro malzemeleri olarak, ithal ettiğimiz birinci sınıf ürünleri dahi test etmeden satışa sunmaktan  çekiniyorsak kullanıcıların iyi ve kaliteli ürüne nasıl ulaşacaklarını anlatmamız zor olacaktır.
Her pahalı ürünün kaliteli olması mümkün olmamakla beraber, ucuz fiyat ile satılan ürünün kaliteli olması neredeyse mümkün değildir, bu nedenle muadil toner satın alırken en ucuz veya en pahalı yerine ortalama fiyatlı ürünleri tercih etmeniz riskinizi önemli ölçüde azaltacaktır.