Güvenli Alışveriş

NEDEN LASER YAZICI?

NEDEN LAZER YAZICI TERCİH EDİLMELİ?

 
 
İnsanlar resmi yazışmalarında, resmi belgelerde, sözleşme anlaşmalarda yazıcı kullanmakta ve işlerin birçoğunu yazıcılar sayesinde kolaylaştırmakta. Yazıcılar ilk olarak nokta vuruşlu olarak üretilmiştir. Bu yazıcılar birçok işimizi halletmemize yarıyordu ama hem baskı hızı hem de baskı kalitesi açısında çok ileri bir teknoloji değildir. Belirli bir süre sonra mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılmaya başlandı. Nokta vuruşlu yazıcılara göre daha hızlı ve kaliteliydi. Son olarak da lazer yazıcılar birçok farklılığıyla işlerimizde kolaylık sağlamaya başladı.
Lazer yazıcılarda yazma işlemi daha profesyonel ve daha hızlı şekilde gerçekleşir. Bilgisayar verileriyle oluşturduğunuz bir dosya sanal sayfa olarak bellekte hazır vaziyetteyken yazdırma talimatı verdiğinizde silindir üzerinden geçer ve bu sırada lazer ışınları silindir üzerine çarparak baskı işlemini gerçekleştirir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda ise bu işlem toz mürekkeplerin silindir üzerie püskürtülmesiyle gerçekleştirilmektedir.
 
 
Neden lazer yazıcı tercih edilmeli?
 
 
Lazer yazıcılar ile mürekkep püskürtmeli yazıcılar çok karşılaştırılmakta ve birçok kişi hangisini alacağı konusunda tereddüt yaşamaktadır. Her yazıcının kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta.
Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre daha pahalı olduğunu düşünebilirsiniz ancak baskı maliyetlerine baktığınızda lazer yazıcılar daha ekonomik baskılar yapmanızı sağlar. İçinde bulunan toner bitene kadar binlerce baskı almanıza olanak vermektedir.
Lazer yazıcılarda toner, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuş bulunur. Satın almaya karar verdiğinizde mürekkep püskürtmeli yazıcının ucuz olması sizi yanıltmasın. Kartuş değişimi zamanı geldiğinde yeni kartuş için yazıcıya verdiğiniz paranın yarısı kadar parayı da kartuşa verebilirsiniz. Çok ucuz kartuşlar vardır ancak baskı kalitesinde büyük düşüş olmasına göz yummak zorundasınız.

Lazer yazıcılar birçok farklı kalınlıkta ve özellikte kağıda baskı yapabilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcı da bu mümkün değildir, yapılırsa da istenilen kalitede baskı alınamayacaktır. Excel dosyasında hazırladığınız bir grafik ya da çizim dosyasını lazer yazıcılarda yazdırdığınızda net bir baskı alabilirken, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda grafiklerde grafikler çok net olmayacaktır. Eğer günde 5 sayfadan fazla baskı yapıyorsanız lazer yazıcıları tercih etmenizi öneririz. Resmi yazışmalarda da firmanın imajı açısından lazer yazıcıları kullanmalısınız.