Güvenli Alışveriş

Toner | Marmara Toner

Toner Nedir ?


Toner Fotokopi ve laser printerlerin baskı esnasında kağıdın üzerinde yer alan görüntüyü oluşturmak üzere kağıt üzerine bıraktıkları siyah, sarı, mavi, kırmızı renkli tozlara verilen genel isimdir. İlk üretilen ve günümüz fotokopi makinelerinin atası sayılan Sulu sistem fotokopi makinelerinde kullanılan tonerler oldukça basit karbon tozu olmakla beraber, günümüz fotokopi makineleri ve lazer yazıcılarında yüksek teknoloji kullanılarak çeşitli kimyasal madde karışımlarıyla üretilen bu madde, eski modellere oranla en ince tramlara kadar net ve keskin çizgilerle kopyalama özellikleri taşıyan, en ince detayları dahi net ve yüksek çözünürlükte ortaya koyabilen bir kimyasal halini almıştır. Kullanıldıkları makinede bulunan drum veya görüntü tamburu adındaki alüminyum silindirin, manyetik merdane adı verilen mıknatıs özelliği taşıyan parçaların özelliklerine uygun üretilen TONER TOZU kullanan yazıcı ve fotokopi makineleri eskiye oranla çok daha az toner kullanırken çok daha net kopyalama yapabilmektedir. Canon firması tarafından icat edilerek geliştirilen lazer teknoloji sonucu developer denilen ve hazne içindeki tonerin drum üzerine transferini sağlayan demir tozu kullanan analog makineler üretimden kalkmıştır. Laser yazıcılarda kullanılan kartuş sisteminin benzeri sistemle çalışan fotokopilerin üretimi başlamıştır.
Üretilen yazıcılarda çözünürlük yükseldikçe kullanılan tonerlerin üretim teknolojileri yükselerek mikro taneli tonerler üretilmeye başlamıştır. Bunun doğal sonucu olarak yeni nesil üretilen toner fiyatları eski nesil yazıcılarda kullanılan TONER FİYATLARI ile uçurum derecesinde farklılık göstermektedir. 

Toner | Marmara toner

 

Toner Dolum Nedir ? Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

 

Toner Dolumu ülkemize has eylemler arasında yar almaktadır, dünyadaki gelişmiş birçok ülkesinde yenileme veya yeniden üretim olarak uygulanan sistem, ülkemizde dolum adı altında yozlaştırılmış biçimde uygulanmaktadır. Uygulanan sistemden bahsetmek gerekirse kaset içinde bulunan toz bittiğinde BOŞ TONER kartuşu içine yeniden toz ilave edilmesi olarak uygulanmaktadır. Toner dolum merkezi adı altında faaliyet gösteren firmaların mürekkep kartuşu dolumu ile karıştırarak, kartuş dolumu ile aynı sistem içinde uyguladıkları doldurma işlemi kullanıcıları ORJİNAL TONER kullanmaya zorlamaktadır. Bilindiği gibi lazer yazıcı tonerleri tek kullanımlık üretilmektedir, tek kullanımlık üretilmesinin taşıdığı anlam bu kartuşların ancak içinde yer alan toz bitene kadar sorunsuz çalışabilecek kalite özelliklerine sahip parçalardan oluşmasıdır. Bu nedenle kartuş kaseti üzerinde toz doldurulması için uygun bir bölüm yoktur, yazıcı kartuşunun bir şekilde sökülerek veya delinerek içine toz doldurularak kullanılması sorunlara davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir. Kaset içinde yer alan parçalar tank içindeki toz bittiğinde görevlerini tamamlamış ve yorulmuşlardır, tekrar toz dolumu yapılarak çalışmaya zorlanmaları kısa süre içinde görevlerini kusurlu yapmaya başlamalarına neden olacaktır. Böylece yazıcı yetkili servisleri ve yazıcı tamiri yapan teknik servislerin dilinden düşmeyen TONER DOLUMU ZARARLARI konusunda yeni bir hikaye oluşacaktır. En iyi usta dahi parça değişimi yapmadan yalnızca dolum yaptığında sonuç çok farklı olmayacaktır. Düzgün dolum yapılmasının tek çaresi yenileme veya yeniden üretim yapılmasıdır. TONER YENİLEME yapılırken kaset içinde yer alan ve görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamının hiç kullanılmamış yeni parçalar kullanılarak değiştirilmesi ardından toner dolumu yapılmasıdır. Tabiki kullanılan parçaların tamamının orjinal kalitede olması ve kartuş tankı içine KALİTELİ TONER tozu ile dolum yapılması gerekmektedir. Bu sistemde yapılan yenileme orijinal kalitesinde kopyalama yapacağı gibi çok uzun ömürlü çalışmaya uygun olacaktır.

Toner nedir

 

Toner Dolum Özellikleri Nedir ?

 

Toner dolumu konusunda ayrıntıları öğrenmek için TONER DOLUMU NASIL YAPILIR bölümündeki linki tıklayarak orjinal kalitede yenileme işleminin nasıl yapıldığını video gösteriminden izleyebilirsiniz. Dolum yapılması rutin bir işlem değildir, her yazıcı üreticisinin üretmiş olduğu yazıcılarda farklı bir sistem mevcuttur. Bu nedenle orjinal toner fiyatları farklılık gösterebilir, belli modellerde drum adı verilen görüntü tamburu kartuş ile tümleşik üretilirken belli modellerde drum ünitesi ayrı bir parça olarak satılmaktadır. Tümleşik modellerde üretilen yazıcı kartuşu modelleri yenileme yapılmaya uygun konumdayken, tümleşik üretilmeyen yazıcı tonerlerinde yenileme yapılması mümkün değildir. Bu nedenle toner dolum fiyatları önemli derecede farklılık gösterebilir. XEROX YAZICILAR ele alındığında xerox yazıcıların belli modelleri yenileme yapılırken belli modellerde dolum yapılması dışında seçenek yoktur. Örneği genişletmemiz gerektiğinde XEROX 3117, XEROX 3122, XEROX 3124, XEROX 3125 model yazıcılarda drum ünitesi yazıcı kartuşu ile tümleşik olmakla beraber bu model yazıcıların kullanmış olduğu toner kartuşu üzerinde TONER ÇİPİ adı verilen elektronik devre bulunmaz. Bu nedenle ilgili yazıcı modellerinde kullanılan kartuşlar ucuz fiyatlı yenileme yapılmaya uygun ürünlerdir. Xerox yazıcı modelleri arasında yer alan ve üzerinde çip bulunan 3140, 3155, 3160, 3210, 3220 ve 3100 model yazıcıların kartuşları üzerinde drum bulunduğundan bu printer modelleri de yenileme yapılmaya uygundur. Ancak yenileme yapılırken kaset üzerinde yer alan chip değişiminin yapılması gereklidir. Chip adındaki elektronik kart kaset tankı içinde yer alan toz miktarını görmemesine rağmen tahmini olarak hesaplama yapmaktadır. Çip üzerine yüklenen kontür bayt cinsinden printer veya fotokopi makinesinin yaptığı baskıyı sayarak belli süre sonunda yazıcının çalışmasını durdurmaktadır. Chip değişimi yapılmadığı taktirde kaset haznesi ağzına kadar tozla doldurulsa dahi çip boş sinyali vermeye devam edeceğinden kopyalama yapılamayacaktır. Xerox toner dolumu yapılmaya müsait olmakla beraber yenileme yapılamayan modellere göz attığımızda karşımıza gelen yazıcılar arasında öncelikle 3010, 3040 ve 3045 modellerini görmekteyiz, bu yazıcılarda drum ünitesi yazıcının üzerinde yer alması nedeniyle kaullanılan kartuş sadece içindeki toza taşıyıcılık yapmaktadır. İlgili xerox modellerinde kartuş üzerinde çip bulunmakla beraber dolum esnasında çip değişimi zorunludur. Ancak bu tip kartuşlarda hatalı toz kullanılması görüntü tamburu üzerinde kalıcı hasarlara yol açabildiğinden kullanılan toz seçiminde çok dikkat edilmeli, özellikle üniversal adı altında satılan toz gurubu kullanılmamalıdır. Kullanılan hatalı toz ilk kopyalarda sorun çıkarmıyor olsa dahi ileri safhalarda yazıcı fiyatı kadar tamir ve onarım masrafı çıkarabilmektedir.

Toner dolum

 

Toner dolum fiyatları açısından eski xerox printer modelleri cazip olmasına karşın yeni versiyon yazıcılarda cazibe ortadan kalkarak pahalı fiyatlara kopyalama yapan ürünlere dönülmüştür. Kullanıcı dostu yazıcılarla piyasaya girip geçen süreçte bu fikirden hızla uzaklaşan markalar arasında ilk sırayı zorlayan SAMSUNG YAZICILAR xerox modelleriyle benzer uygulamalar içine girmiştir. Ucuz fiyatlı kullanıma sahip kaliteli ürünlerle kullanıcıları memnun eden modellerle piyasada önemli yere gelen samsung son dönemlerde EKONOMİK YAZICI FİYATLARI şemsiyesi altında ürettiği modeller kullanıcılarına önemli derecede yüksek baskı maliyeti ödeten ürünler haline gelmiştir. Eski modellerde yalnızca toner dolumu fiyatı veya yenileme fiyatı ödeyen kullanıcılar günümüzde önemli miktarda chip parası veya drum ünitesi fiyatı ödemek zorunda kalmaktadır. Samsung firmasının ürettiği ve kullanıcıların gönüllerinde taht kuran SAMSUNG SCX-4521F modeli çok fonksiyonlu yazıcı ve bu ürünle aynı dönemlerde üretilen mono kullanıma müsait siyah beyaz model SAMSUNG ML-1610 Yazıcılarda kullanılan kartuşlar yüksek kapasiteli olmaları nedeniyle uzun ömürlü kullanıa müsait en ucuz fiyatlarla çıktı alınabilen ürünler arasında ilk sıralarda yer almaktaydı. Samsung scx-4521f modeli çok işlevli yani üzerinde faks, fotokopi, tarama ve printer özelliklerini barındırmasına karşın kartuş üzerinde çip kullanılmamış chip yerine basit bir sigorta kullanılarak, BOŞ TONER ile faks geldiğinde gelen faks mesajının okunmayacak durumda print edilmesi engellenmiştir. Kartuş içinde yeterli miktarda toz olmadığı durumlarda gelen fax mesajı yazdırılmak yerine hafızaya alınarak yeni kartuşun takılması ardından kağıda yazdırılmasını sağlayan bir sitemle çalışan ekonomik ürünler ülkemizde önemli bir yere sahip olmuşlardır.

Toner dolumu nasıl yapılır

 

Ancak geçen zaman içinde kullanıcı dostu yazıcılar yerlerini kullanıcılara ORJİNAL TONER FİYATLARI ödetmeye çalışan ürünlere bırakmaya başlamıştır. Bu yazıcıların en önemli özellikleri arasında kartuş üzerinde kullanılan çip göze çarpmaktadır. Basit sigortadan detaylı elektronik devre kullanımına geçen samsung firması fotokopi ve fax özelliği taşımamasına karşın ilk olarak SAMSUNG ML-1640 model yazıcılarında detaylı chip kullanımına başlamıştır. Samsung ml-1640 model ürünlerde ilk çıkan makinelerde sigorta bulunmasına karşın aynı model olmasına karşın sonradan üretilen yazıcıların tamamında detaylı elektronik çip standart halini almıştır. Akabinde üretilen SAMSUNG SCX-4200 ve üst modeli olan SAMSUNG SCX-4300 yazıcılar kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan modeller arasındadır. Samsung toner dolumu yaptırmak isteyen kullanıcılar dolum yaptırdıkları kartuşların çalışmadığını fark ettiklerinde hayal kırıklığına uğramışlardır. Chip fiyatları pahalı olması nedeniyle kartuş dolumu fiyatı yanında ilave çip fiyatı ödendiğinde birim kopya maliyetleri tavan yaptığından samsung marka yazıcı kullananların büyük bölümü diğer markalara yönelmek zorunda kalmıştır. Dolum maliyetlerini düşürmeye çalışan toner dolum merkezi adı altında çalışan firmalar, chip resetleme veya çip kırma programlarının yanı sıra modül adı verilen ve ana karta lehimlenerek monte edilen modül adında parçalar kullanarak çipi devre dışı bırakma yoluna gitmişlerdir. Çip resetleme genel olarak pek başarı sağlamadığından yapılan diğer işlemlerinde yazıcının garanti dışı kalmasına neden olduğundan pek başarılı sonuç vermemiştir. Samsung toner dolum yapılmasını engellemek konusunda faaliyetlerine ara vermeyerek UCUZ TONER DOLUMU yapılmasını engellemek amacıyla samsung scx-4200 ve samsung scx-4300 modellerinin ardından üretime başladığı SAMSUNG ML-2165, SAMSUNG ML-2165W, SAMSUNG SCX-3405, SAMSUNG SCX-3400, SAMSUNG SCX-3405F, SAMSUNG SCX-3405FW, SAMSUNG SCX-3200, SAMSUNG ML-1865W, SAMSUNG ML-1675, SAMSUNG ML-1660, SAMSUNG ML-1670, SAMSUNG SCX-3205W, SAMSUNG ML-1860, SAMSUNG SCX-4623F, SAMSUNG SCX-4623FN, SAMSUNG SCX-4600, SAMSUNG ML-2580N, SAMSUNG ML-1915, SAMSUNG SCX-4655F, SAMSUNG SCX-4655FN, VE SAMSUNG ML-2240 model printerlerde üretimi yüksek maliyetli toner chip kullanmaya devam etmiştir. Ekonomik fiyatlara satılan yazıcılar kullanıcıların gözünü boyadığından kullanım maliyetlerine veya toner fiyatları ile ilgilenmeden alım yapan kullanıcılar en yüksek maliyetlerle kopyalama yapmak zorunda kalmışlardır. En ucuz yazıcı fiyatları ile satılan bu ürünler hp veya canon toner dolum fiyatları ile kıyaslandığında ortalama 3 kat fazla maliyet taşıdığı gözden kaçırılmaması gereken önemli konular arasındadır.

Toner kartuş farkı

 

Samsung lazer yazıcı modelleri kullanıcı dostu modellerle başladığı yolculukta zaman içinde yön değiştirerek orijinal ürünlerin alınmasına yönelik değişimi geçen zaman içinde abartılı hal almaya devam etmiştir. Kartuş ile tümleşik görüntü tamburu ünitesi sistemiyle çalışan firma yüksek maliyet ödemeye razı kullanıcıların yenileme yaptırabildiği ürünlere yeni modeller eklerken eski müşteri gurubunu hızlı şekilde kaybetmeye devam etmektedir. Özellikle büyük ölçekli elektronik eşya satışı yapan vatan bilgisayar, teknosa bilgisayar, bimeks bilgisayar gibi firmalara yüksek kar marjı vererek ve en ucuz yazıcı fiyatı politikası uygulayarak yeni müşteriler bulmaya çalışmaktadır. Vatan, teknosa veya bimeks benzeri satış mağazalarında görevli satış personelleri dolum ve yenileme konusuna vakıf olmadıklarından genelde müşterileri yeterli bilgilendiremediklerinden ve işin gereği olarak kar marjı en yüksek olan ürünleri satmaya çalıştıklarından özellikle ilk defa laser yazıcı alacak müşterilere yüksek baskı maliyeti ile çalışan ürünleri satmaktadır. Samsung yazıcıların kullandığı ve düşük baskı adedine rağmen en yüksek kopyalama maliyeti ile çalışan SAMSUNG MLT-d101 karuşundan sonra üretilen ve aynı kasaya sahip olmak üzere yalnızca üzerinde yer alan çip sistemi farklı olan SAMSUNG MLT-D111S modele sahip kartuşu % 5 doluluk oranı ile baskı yapıldığında dahi 1000 sayfa baskı yapabilen dolumu ve yenilemesi en yüksek ürünler arasında yer alan kaset kartuşu kullanan Samsung Xpress SL-M2020, Samsung Xpress SL-M2020W, Samsung Xpress SL-M2021, Samsung Xpress SL-M2021W, Samsung Xpress SL-M2022, Samsung Xpress SL-M2070, Samsung Xpress SL-M2071, Samsung Xpress SL-M2071W, Samsung Xpress SL-M2070W, Samsung Xpress SL-M2022W, Samsung Xpress SL-M2070F, Samsung Xpress SL-M2070FW ve Samsung Xpress SL-M2071FW laser yazıcıların koopyalama fiyatları toner dolum fiyatları arasında en yüksek birim kopya maliyetine sahip ürünlerdir. Toner dolum fiyat listesi üzerinde en yüksek değere sahip olan bu kartuşları bilmeden satın alan firmalar yüksek maliyetli chip kırma programı satın alarak veye chip reset yaptırarak maliyetlerini düşürmeye çalışsa dahi bu ürünlere ait BOŞ TONER FİYATLARI çok yüksek olduğundan istenilen miktarda yedekleme yapılamadığından kalitesiz çıktı almaktan kurtulamamaktadır.

Toner dolum fiyatları

 

Samsung toner dolumu fiyatları bu kadar yüksek olmasına karşın ilgili firmanın son dönemlerde geliştirdiği xpress modeli yazıcıları satın alan kullanıcılar ek bir maliyetle şok oldular. Samsung lazer yazıcıların ilk ürettikleri siyah beyaz yazıcıdan itibaren istisnasız tüm modellerde kartuş ve drum tümleşik olmasına karşın son seri yazıcılarda kartuş ile drum ünitesi ayrı parçalar halinde üretilmiştir. Konunun farkına varmadan alım yapan kullanıcılar ORİJİNAL TONER dahi kullanmak isteseler satın aldıkları orjinal kartuş üzerinde drum olmadığını fark ettiler. satın aldıkları kaset yalnızca içinde bulunan toza taşıyıcılık yapan detaylardan arındırılmış basit bir kartuştan başka bir şey değildir. Üzerinde oldukça kapsamlı bir çip yer alan bu kartuş, ayrı bir ünite halinde ayrı olarak satılan görüntü kartuşu üzerine takılarak kullanılmaktadır. Ancak birkaç kartuşta bir drum kartuşunun değiştirilmesi gerektiğinden ve drum ünitesi fiyatı yazıcı toneriyle kıyaslandığında çok pahalı olması ilgili yazıcıları satın alan müşterileri maddi açıdan zora sokmuştur.

Toner dolum makinası

 

samsung yazıcı özellikleri ile bağdaşmayan bu model yazıcılarda kullanılan Samsung mlt-d116 toner mlt-d116s mlt-d116l kartuşlar, düşük baskı kapasitesine sahip olmakla beraber, üzerinde bulunan pahalı chip sayesinde dolum fiyatı açısından yüksek olması yanında drum ünitesi fiyatı dolum fiyatına eklendiğinde en pahalı modeller arasında yer almaktadır. Samsung mlt-d116, mlt-d116s ve mlt-d116l yazici kartuşu kullanan Samsung Xpress SL-M2835DW, Samsung Xpress SL-M2825ND, Samsung Xpress SL-M2875FW, Samsung Xpress SL-M2875FD, Samsung Xpress SL-M2825DW, Samsung Xpress SL-M2625D, Samsung Xpress SL-M2626, Samsung Xpress SL-M2826ND, Samsung Xpress SL-M2826, Samsung Xpress SL-M2675F, Samsung Xpress SL-M2675FN, Samsung Xpress SL-M2626D, Samsung Xpress SL-M2676, Samsung Xpress SL-M2676FH, Samsung Xpress SL-M2676N, Samsung Xpress SL-M2876FN, Samsung Xpress SL-M2876HN lazer printerler kopyalama maliyetleri açısında en yüksek maliyet fiyatı ödeten yazıcılar arasında zirveyi zorlamaktadır. Bilindiği gibi yazıcı satın alırken yapılan ve yazıcı fiyatı olarak karşımıza çıkan fiyat, çok uzun vadeli olarak satın alınan printerin ilk taksidi olmaktadır. Kullanım süresi boyunca sürekli para ödeyeceğimiz bu ürünleri satın alırken çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Sadece ilk alım fiyatlarına aldanılarak verilen satın alma kararı kullanım süresi boyunca çok pahalı fiyatlar ödenmesine neden olacağından ilk alım kararı verilmeden ciddi bir araştırma süresi gereklidir. İşte samsung xpress yazıcılar bu konuda atılan hatalı adımlardan bir tanesi olacaktır. Bu nedenle YAZICI TAVSİYELERİ dikkate alınmalı ve mutlaka satın alma kararı verilmeden işi bildiğinize inandığınız ve yenileme sistemiyle çalışan güvenilir bir toner dolum merkezi aranarak maliyetler konusunda bilgi alınmalıdır. Bu işlem yalnızca lazer ürünlerle sınırlı kalmayıp dot matrix ŞERİT kullanan nokta vuruşlu fatura yazıcılarına kadar her üründe uygulanmalıdır. YAZICI alımı yapmadan bu kriterlere uyulduğunda en ekonomik fiyatlarla orijinal kalitesinden farksız kopyalama yapılması mümkün olacaktır.

YAZICI ALIRKEN dikkat edilmesi gereken birçok birçok konu vardır, öncelikle toner kartuş farkı bilinerek seçim yapılmalıdır, toner nedir kartuş nedir konusuna hakim olarak yapılan seçimlerde en azından yüksek maliyetli baskı yapan mürekkep kartuşu kullanan yazıcılar peşinen ayıklanır. YAZICI TONERİ konusunda bilgi sahibi olunduğunda ise, TONER DOLUMU YAPILAN YAZICILAR kolaylıkla seçilebilir, aslında sistem olarak her kartuşa toner dolumu yapılabilmesine karşın, kullanım esnasında orjinal baskı kalitesinden taviz verilmeden kopyalama yapılması esas olacağından ve kartuşların yenileme yapılması halinde dahi belli periyotlarda yeni BOŞ TONER KARTUŞ ile değişim yapılması gerektiği gözden kaçırılmamalıdır. Satın almak istediğiniz printer az satılanlar listesinde yer alıyorsa yıpranan BOŞ TONER değiştirilmesi gerektiğinde uygun vasıflarda orjinal boş toner bulması zor olacağı gibi, az bulunan boş kartuşların fiyatları pahalı olacağından, yüksek fiyatlar kopyalama maliyetlerinizin yükselmesine neden olacaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi ise KOLAY DOLUM YAPILAN YAZICILAR olmalıdır, kolay dolum yapılan kartuşlar genelde drum ünitesi tümleşik yapıda olmayan kartuşlar için geçerlidir. Bu tip kartuşlarda ise görüntü tambur ünitesi için ayrı para ödenmesi gerektiğinden baskı maliyetlerinin artması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle DOLUM YAPILABİLEN ancak görüntü kartuşu tümleşik modeller en akıllıca yapılan seçim olacaktır.

Toner nedir? kartuş nedir?

 

Yazıcı satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan birisi de kullanılan kartuşun yenileme yapılmaya müsait olup olmadığıdır. Yenileme yapılması mümkün olmayan kartuşlar sadece dolum yapılıyor olsalar dahi kaliteli baskı alınmasına engel olacak nitelikte ürünler olabilir. Bu nedenle öncelikle TONER DOLUMU İLE YENİLEME arasında oluşan fark ayrıntılı şekilde bilinmelidir. Sadece doldurma fiyatları baz alınarak maliyet hesaplamak yanıltıcıdır, bunun ana nedeni parça değişimi yapılmadan doldurulan ve kullanılmaya çalışılan dolum toner kartuşu sürekli kaliteden taviz vereceğinden orijinal kartuşların baskısına oranla uçurum derecede kalitesiz kopyalama yapılmasına neden olacaktır. Ayrıca yalnızca doldurma yapılan kaset kartuşlara GARANTİLİ TONER dolumu yapılması da mümkün olmayacaktır. Aslında toner dolum merkezi adı altında faaliyet gösteren dolumcuların tamamı % 100 garantili toner dolumu yaptıklarını iddia ediyor olsalar bile garanti kelimesi genelde sadece söz olarak kalmaktadır. bunun sebebi, yaptıkları işin yalnızca kaset tankı içine en ucuz TONER TOZU FİYATLARI ile temin ettikleri tozu doldurmak olan bu kuruluşlar, aşınma veya yıpranma nedeniyle çalışamaz hale gelen parçaların birini veya birkaçını değiştirmeleri durumunda değişen yedek parçaların ücretini kullanıcıdan talep edeceklerdir. Sonuçta alınan hizmetin parası ödeneceği için garanti kelimesi sadece aldatma veya kolay ikna edilmesi için kullanılan satış politikası olmaktan öteye gitmeyecektir. Bölece en ucuz TONER DOLUM FİYATLARI ile yapılan dolum arızalanan her parçada ödenecek ek ücretlerle en pahalı toner dolum fiyatı olarak karşımıza çıkacaktır. Oysa yenileme esasına göre yapılan TONER DOLUMU garantili olmakla beraber kartuşun üzerinde yer alan tüm parçaların yeni olmasından dolayı arıza yapma riski düşük ihtimal olması yanında oluşabilecek arıza durumunda sorumluluk yenileme yapan firmada olacağından ek ücret ödenmeden sorun garanti kapsamında giderilecektir. Sonuç olarak yenileme yapıldığında hem orijinal kalitede kopyalama yapılabilirken hemde ekstra sürpriz ek ödemeler yapılmayacağından sabit fiyat garantisi ile maliyet hesabı yapılabilir.

TONER NEDİR? KARTUŞ NEDİR?

Kavram kargaşası yaratan kelimeler olmakla beraber TONER NEDİR denildiğinde anlaşılması gereken yazıcı kartuşlarında likit mürekkep yerine kullanılan kuru tozun adına toner denilmektedir. KARTUŞ NEDİR konusu ise biraz daha kapsamlıdır, kartuşun anlamı içinde bulunan maddenin kullanılmasına uygun şekilde üretilmiş ve içinde bulunan malzemenin kullanımına kadar zarar görmesini engelleyen kapların geneline kartuş denilmektedir. Dolma kalem mürekkebini içinde taşıyan aparata kalem kartuşu adı verilirken içinde toner bulunan ve içindeki tozun yazıcıda çalışmasını sağlayan aparata toner kartuşu, mürekkep püskürtmeli yazıcılar için üretilmiş ve içinde likit mürekkep bulunan aparatlara mürekkep kartuşu adı verilmektedir. Kullanıcılar tarafından sık karıştırılan KARTUŞ DOLUMU aslında her iki ürün için kullanılmaktadır, kullanılan makine laser printer ise toner kartuş dolumu, mürekkep püskürtmeli inkjet veya deskjet printer ise mürekkep kartuş dolumu olarak isimlendirmek karışıklıklara engel olacaktır. Günümüzde üretilen mürekkep püskürtmeli yazıcıların büyük çoğunluğu dolum yapılmaya elverişli olmaması nedeniyle orjinal mürekkep kartuşu kullanılması gerekmektedir, dolum yapılmaya müsait olan kartuşların ise dolumu çok basit olduğundan kartuş dolum seti adı altında satılan ve sıvı mürekkebin kartuşun içine kolayca enjekte edilmesini sağlayan düzenek ile beraber bulunan ürünler tedarik edilerek kolaylıkla dolum yapılabilir. Ancak KARTUŞ DOLUM SETİ satın alınmadan yazıcının dolum kartuşla çalışıp çalışmadığı ve üzerinde çip olup olmadığı araştırılmalıdır. Mürekkep kartuşlarının dolumu çok basit olması yanında toner dolumu oldukça zor ve yedek parça gerektiren hassas bir iş olduğundan yalnızca TONER DOLUMU NASIL YAPILIR resimli anlatım veya video izleyerek dolum yapılması ancak çok denemeler sonucunda yapılabilir işlem haline gelecektir.

Toner kartuş farkı açısından en önemli ayrışmayı sağlayan faktör ise KARTUŞ FİYATLARI olarak karşınıza çıkmaktadır. Mürekkep kartuşları sistem olarak yazıcı toneri kartuşlarına oranla basit sistemli olduklarından mürekkep kartuşu fiyatları çok daha ucuz mertebede bulunmaktadır.

Muadil Toner Nedir?

Muadil veya yan sanayi olarak adlandırılan ürünler oto yedek parçasından buzdolabı parçalarına kadar yan sanayi olarak üretilen ürünlerden farksız biçimde orjinal toner üreticisi dışında üretilen yan sanayi kartuşlardır. MUADİL TONER kartuşlarının en en büyük sıkıntısı bu tip malzemelerde belli bir standart olmamasından kaynaklanmaktadır. Üretim yapan firmanın kalite anlayışına göre üretilen yan sanayi ürünlerde kalite standardı bulunmadığı gibi üstlerinde belli bir marka veya üretici yada ithalatçı bilgisi de mevcut değildir.
Genelde çin malı olarak bilinen ithal muadil toner kartuşları ülkemize geldikten sonra konulduğu kutuya göre marka sahibi olmaktadır, ancak bu markalarında tescili veya sahibi belli olmadığından sadece ürünleri satın aldığınız satıcı firma dışında muhatap olunacak kimse yoktur.
MUADİL TONER FİYATLARI kalitelerine ve uzun ömürlü olup olmadıklarına göre değerleme yapıldığından fiyat aralıkları oldukça açıktır.
Özellikle internet üzerinden online olarak satılan yan sanayi yazıcı kartuşları UCUZ MUADİL TONER sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni internet üzerinden satın alınan ürünlerin satışı esnasında ürünlerin kontrol edilemiyor olmalarıdır. sadece satış fiyatları baz alınarak satın alınan ürünleri tercih eden kullanıcılar sipariş ettikleri muadil yazıcı tonerlerini ancak ürün ellerine geçtiğinde görebilmeleri nedeniyle ortaya çıkan sorunlarda başlarına gelenleri sineye çekmek zorunda kalmaktadırlar.
Bu yüzden TOPTAN MUADİL TONER alımlarında mutlaka en az birkaç toner test edilerek kopya kalitesi ve kullanım ömrü kontrol edilmeli, orijinal üründen farksız ise toptan muadil toner alımı yapılmalıdır.
Muadil kartuş satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan birisi ise yalnızca kelime oyunu yapılarak adlandırılan BİTMEYEN KARTUŞ veya BİTMEYEN TONER adı altında satılan tonerler ve kartuşlardır.
Bitmeyen, dolan, dolabilen, doldurulan, kolay dolan, dolum yapılan isimler altında satılan ürünler, standart yan sanayi ürünlerden farksız olarak üretimiş muadil yazıcı tonerleridir.
Bitmeyen toner veya bitmeyen kartuş adındaki bu ürünlerin tek farkları toner tankı ve atık toner kutusu üzerinde bulunan deliklerdir.
Üzerlerinde tıpa bulunan bu deliklerin birinden toz dolumu yapılırken atık haznesi üzerinde yer alan delikten atık toz boşaltılabilmektedir.
Bitmeyen, dolan, dolabilen veya doldurulabilen kelimeleri ilk bakışta kulağa hoş gelse dahi kullanım açısından anlatıldığı gibi çalışması imkansızdır. Bunun nedeni kalite açısından içindeki tozu bitirmekte zorlanan kartuşlara sadece toz dolumu yapılarak çalışması henüz ilk dolumdan itibaren önemli sıkıntılar yaşattığından paranın sokağa atılmasından başka bir şey değildir.

muadil toner

Muadil yazıcı tonerleri ucuz fiyatları sayesinde ülkemizde yoğun miktarlarda satılıyor olmaları toner dolum merkezi ismiyle çalışan firmaların yanında orjinal toner üreticilerinin işlerini olumsuz yönde etkilemiştir. Toner dolum merkezleri önemli istihdam sağlayan ayrıca dövizin yurt dışına çıkmasını önemli ölçüde azaltan sektörler arasında olmakla beraber gün geçtikçe artan muadil toner satıcıları nedeniyle işleri aksamaktadır. Ucuz fiyatlı muadil kartuşların dolum fiyatlarıyla aynı düzeyde seyretmesinden dolayı, dolum fiyatlarını düşüren dolumcular ucuz dolum yapabilmek amacıyla kullandıkları malzemelerin kalitelerini aynı zamanda miktarlarını düşürdüklerinden kullanıcıları muadil ürünlere yöneltmektedirler. Aslında bilinçli davranılarak kaliteli yenileme hizmeti verilerek yapılan işlemler kullanıcılara anlatıldığında yüksek miktarda istihdam sağlanmasının yanında önemli ölçüde döviz tasarrufu edilecek, aynı zamanda doğanın kirlenmesinin önüne geçilebilecektir.

Toner Dolum Makinesi Nedir? Toner Dolum Makineleri Nasıl Çalışır?

 

Dolum firmalarının sıkça övünerek bahsettikleri toner dolum makinesi veya kartuş dolum makinesi adı verilen kullanıcılar tarafından genelde yanlış anlaşılan yardımcı malzemeler arasında yer almaktadır. Toner dolumu makinesi ile dolum yapan firmaların yaptıkları dolumun kalitesinin yüksek olduğu inancını taşımaktadırlar. İşin doğrusu toner dolum makinesi denilen araç sadece hızlı dolum yapılmasını kolaylaştırmaya yarayan basit bir ünitedir. İlgili aletin tek özelliği dolum işlemine başlamadan kartuşun sökümü esnasında dökülen tozlarn vakum sistemiyle etrafa yayılmadan makinenin yaptığı vakumla içerideki atık yoz haznesine atılmasını sağlamaktır. Büyük bir elektrik süpürgesinden farksız özelliklere sahip aletin dolum yapılmaya katkısı oladığı gibi hızlı doldurma yapılmasını sağlamaktadır. Dolum makinesi kullanılarak yapılan işlemlerde temizlik tam yapılamadığından kartuş haznesinde kalan yabancı maddeler ve eski tozlar doldurulan yeni tozla karışarak kalitesiz baskı yapılmasına neden olmaktadır. Yenileme yapılırken en önemli konular arasında yer alan temizlik işleminin elektrik süpürgesi ile hassas biçimde yapılması gerektiğinden ilgili alet yalnızca kaba temizlik esnasında kullanılmalıdır.

 

En Ucuz Tonerli Yazıcılar


Yazıcı satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında kullanım maliyetleri gelmektedir, satın alınan yazıcının mağaza fiyatının ucuz olması kullanım maliyetlerinin ucuz olacağı anlamına gelmez. Yukarıda bahsettiğimiz drum ünitesi kartuşla tümleşik, üzerinde yer alan çip ucuz yazıcılar yenileme yapılmasına imkan sağladığı gibi, muadil toner kartuşlarıda ucuz olacaktır.
Bizim önereceğimiz yazıcı markaları canon ve hp markalı ürünlerdir. İlgili markalı ürünlerde aranan kıstasların büyük bölümü mevcut olmakla beraber ilgili yazıcıları geçmişten günümüze doğru incelemekte fayda var.

hp laser yazıcı tavsiyeleri

Yazıcı tavsiyeleri sıralamasında ilk sırayı vereceğimiz marka hp olmakla beraber tavsiye etmemizin nedeni kullanıcı dostu yazıcılar üretmesidir. Kullanıcılarla dost olmayı başaran yazıcıların başında yer alan hp 12a toner kartuşu kullanmakta olan yazıcı modelleridir. Günümüzde halen sorunsuz kullanılan ilgili modellerin ikinci el piyasa değeri yüksek sorunsuz modeller arasında hp laserjet 1010 başta olmak üzere hp laserjet 1012, hp laserjet 1015, hp laserjet 1018, hp laserjet 1020, hp laserjet 1022, hp laserjet 1022n, hp laserjet 1022nw modelleridir. Siyah beyaz baskı yeteneğine sahip mono yazıcılar hp firmasının en çok talep gören yazıcıları arasındadır. Mono lazer yazıcıların yanında tarama, faks, fotokopi özelliklerine sahip çok fonksiyonlu yazıcıları ise hp laserjet 3015, hp laserjet 3020, hp laserjet 3030, hp laserjet 3050, hp laserjet 3052, hp laserjet 3055, hp laserjet m1005 ve hp laserjet m1319f modelleridir. yüksek toner kapasitesine sahip kartuş kullanması nedeniyle ekonomik maliyetlerle kopyalama yapan bu ürünlerin önemli avantajları arasında kartuş üzerinde çhip olmamasıdır. Çipsiz çalışabilmeleri nedeniyle ek maliyet gerektirmeyen bu ürünlerde drum adındaki görüntü tamburu ünitesi kartuşla tümleşik biçimde üretildiğinden yenileme veya yeniden üretim adı verilen işlem  yapılarak daima orjinal kalitesinde çıktı alınabilir. Elinizde ilgili modellerden birisi varsa kıymetini bilerek en küçük problemle karşılaştığınızda yenilemek yerine problemi gidererek kullanmanızı öneneririz