Güvenli Alışveriş

TONER YENİLEME

TONER DOLUMU VE YENİLEME ÖZELLİKLERİ

Yenileme (recycle) içindeki toz bitmiş olan yazıcı kartuşunun orijinal özelliklerini muhafaza etmek koşuluyla yeniden kullanıma hazırlanması işlemidir. Mürekkep kartuşlarının yoğun olarak kullanıldığı geçmiş dönemlerde, biten mürekkebin yerine yeniden doldurulması işleminde akıllarda kalan dolum kelimesi tonerler için de kullanılmaya devam etmiştir. Mürekkep kartuşlarının tamir şansı olmadığından kartuş bozulana kadar dolum yapılmakta, kullanılamaz hale geldiğinde ise orijinali satın alınarak kullanıma devam edilirdi.

Laser yazıcıların fiyatlarının ucuzlamasıyla mürekkep kullanan yazıcıların yerlerini aldılar. Laser toner kartuşları, mürekkep kartuşlarına kıyasla çok farklı yapıdaki ürünlerdir. İçinde fotokopi makinesinin bütün özelliklerini barındıran parçalardan oluşurlar. Birbirinden bağımsız olarak çalışan bu parçalar haznedeki tozun alınmasından kağıt üzerine basılmasına kadar üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirirler. Özellikle drum, blade ve manyetik merdane üçlüsü hareket esnasında birbirleriyle sürekli temas halinde olduklarından kullanım esnasında sürekli yıpranan parçalardır.

Drum üzerinde kalan artık tonerleri temizlemeye çalışan blade (bıçak) drum üzerine sürekli baskı yaptığından, drum üzerindeki kaplama sürekli incelir. Sürtünme esnasında kauçuktan imal edilmiş blade ise esnekliğini kaybeder. Hazne içindeki tozun bitimine dek sorun çıkarmadan çalışması gereken bu ürünlerin kaliteleri de kartuşun baskı yapacağı süre dikkate alınarak imal edilmişlerdir.

Yazıcı kartuşunuzun içindeki toz bittiğinde yalnızca toner dolumu yaptırdığınızda bir önceki çalışma esnasında görevlerini tamamlayan bu parçaların görev yapmalarına devam etmesi istendiğinden sorunlar başlayacak demektir. Üzerindeki kaplama incelmiş drum gerektiği kadar toz alamayacağı için baskılar silikleşmeye, esnekliğini kaybeden blade ise tam temizlik yapamadığından kağıt üzerine fon atmaya başlayacaktır. Kalite düşmesi aldığınız her çıktıda artarak sürecektir. Kısa süre sonra kartuşun kaçırdığı tozlar yazıcınızın içine dökülerek gereksiz kirliliğe neden olacaktır. Yalnızca toner dolumu yapıldığında dolumcunun GARANTİLİ TONER dolumu yapması söz konusu değildir. Yalnızca toz ilavesiyle yapılan doldurma işleminde parça değiştirmediği için arızalanan her parça için ayrı ayrı ücret talep edecektir. Yenileme toner dolumunu tercih ettiğinizde baskı kaliteniz orijinalinden farksız olmakla beraber, kartuşunuzun uzun ömürlü, yazıcınız ise temiz kalacaktır. İlk etapta birkaç lira fazla ödemiş olsanız dahi ekstra başka masraf çıkmayacağından, çıkabilecek sorunlardan kopya kalitesinin tamamı yenileme yapan firmanın sorumluluğundan olduğundan garanti kapsamında düzeltilecektir. Sonuç olarak en ucuz toner dolumunun dahi yenileme tonerden pahalıya geleceği unutulmamalıdır.

 

TONER NEDİR TONER FİYATLARI TONER DOLUM FİYATLARI TONER DOLUMU ZARARLARI ORİJİNAL TONER NASIL ANLAŞILIR
TONER TOZU ORİJİNAL TONER TONER TOZU FİYATLARI UCUZ TONER DOLUMU DOLUM YAPILAN LASER YAZICILAR
TONER ÇİPİ BOŞ TONER ALIMI MUADİL TONER (yan sanayi) ORİJİNAL TONER ALIMI KOLAY DOLUM YAPILAN YAZICILAR
KALİTELİ TONER TONER DOLUMU MUADİL TONER FİYATLARI BOŞ TONER ALAN FİRMALAR YAZICI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
BOŞ TONER TONER YENİLEME UCUZ MUADİL TONER BOŞ TONER FİYATLARI TOPTAN MUADİL TONER
BİTMEYEN TONER GARANTİLİ TONER ORİJİNAL TONER FİYATLARI TONER DOLUMU NASIL YAPILIR