Güvenli Alışveriş

YAZICI (PRINTER)

YAZICI NEDİR?

Mekanik daktilo makinelerinin elektrikli daktiloya dönüşmesi ardından gelişimi hızlanan yazıcılar, inanılmaz değişimlere uğrayarak günümüze gelmişlerdir.

Temel olarak bilgisayar ekranındaki görüntüyü kağıt üzerine aktarma işlemini yapan yazıcıları dört ayrı kategoride inceleyebiliriz.

NOKTA VURUzLU YAZICILAR

Baskı mürekkebi emdirilmiş bez bir şeritin üzerine vurarak noktalar oluşturan iğneler yardımıyla çalışan yazıcı tipidir. Cırcırlı yazıcı olarak da bilinen bu yazıcılar düşük çözünürlükte baskı yapabilmektedir. Bazı modellerine renkli şerit takılarak detay gerektirmeyen resimler basılabilir. Günümüzde halen kullanılma sebebi, nüshalı kağıtlara da baskı yapabilmesidir. Yazıcıda bulunan iğneler vurma sureti ile çalıştıklarından otokopili yada arasında karbon kağıdı bulunan kağıtların alt nüshalarında da üst kopyadaki baskıyı görebiliriz. Özellikle şirketler fatura keserken bu yazıcıları tercih ederler.

Yazdırma yapan kasete zERİT denilmektedir.

MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICILAR

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda KARTUz denilen yazıcı ekipmanının içindeki sıvı mürekkep kartuş ağzındaki deliklerden püskürtülerek kağıt üzerinde baskı oluşması sağlanır. Yüksek çözünürlükte baskı yapabilme özelliğine sahip olan bu yazıcılar renkli baskıda yapabildiklerinden çok yaygın kullanılmaktadır. Büyük ebatlı kağıtlara baskı yapan günümüz PLOTTER yazıcılarında da mürekkep püskürtmeli kartuşlar kullanılmaktadır.

LAZER YAZICILAR

Lazer yazıcılar fotokopi makinelerinde kullanılan sistemle çalışır; baskıyı TONER KARTUzU denilen, içinde toner tozu bulunan baskı ekipmanı sağlar.

Toner kartuşu üzerindeki drum veya görüntü tamburu denilen parçanın, baskı yapacağı bölgelerine yüklenen elektrik yardımı ile haznedeki toner tozunu alarak kağıdın üzerine bırakması sonucunda kağıt üzerinde görüntü oluşur. Yazıcı çıkışındaki ısıtıcı merdaneleri sıcak baskı yapması neticesinde toner tozu eriyerek kağıda baskı yapar. Günümüzde baskı kalitesinin yüksek olması ve işletim maliyetlerinin düşük olması nedeni ile çok tercih edilmektedir.

Siyah beyaz baskı yapanlarının yanında renkli lazer printerlerde üretilmektedir.

ISI İLE YAZAN YAZICILAR

Isı kullanarak baskı yapan yazıcılarda, baskı mürekkebi yerine ısıya duyarlı özel kağıt kullanılarak baskı yapılır. Termal faks cihazları, pos makineleri, bazı yazar kasalarda kullanılan bu sistemde, termal kafa denilen kısım baskı yapması gereken bölgelere ısı vererek kağıdın üzerindeki kimyasalın kavrulmasını sağlar. Uzun süre saklanması gereken belgelerde bu tip baskı önerilmez.